W drodze po czystą energię

Tylko w 2023 roku uruchomiliśmy 39 nowych projektów OZE w Europie, co zaowocowało podłączeniem do europejskiej sieci dodatkowych instalacji wytwarzających czystą energię o mocy ponad 1 GW. Aktualnie realizujemy już ponad 160 projektów z obszaru energii wiatrowej i słonecznej w 13 europejskich krajach. Całkowita moc naszych projektów wyniesie - w fazie pełnej eksploatacji - 5,8 GW, co mogłoby pozwolić na zasilenie ponad 9,3 mln gospodarstw domowych w Polsce przez cały rok.

aws-ire-wind-farm-turbine-EU-renewables_1.jpg

Wśród nowych projektów jest 15 instalacji fotowoltaicznych na dachach naszych obiektów, a także 24 wielkoskalowe projekty energetyki wiatrowej i słonecznej, w tym nasza pierwsza farma fotowoltaiczna w Grecji. To kolejny przełomowy projekt po pierwszej wielkoskalowej farmie słonecznej w polskich Miłkowicach, zakontraktowanej w 2022 roku. Inwestycje Amazon w Polsce i Grecji przyspieszają bowiem proces dekarbonizacji ich systemów elektroenergetycznych i tym samym przyczyniają się do stopniowego odchodzenia w tych krajach od wykorzystywania paliw kopalnych.

Inwestycje korporacyjne przyspieszają energetyczną transformację ku czystej energii. Będziemy dalej współpracować z instytucjami rządowymi, społecznościami lokalnymi i dostawcami energii w całej Europie, aby wprowadzić do lokalnych sieci jeszcze więcej energii ze źródeł odnawialnych.
mówi Lindsay McQuade, dyrektor ds. energii w regionie EMEA w Amazon

Nowe inwestycje w dziewięciu krajach Europy

Dzięki inwestycjom w energetykę słoneczną i wiatrową, staliśmy się największym w Europie korporacyjnym nabywcą energii ze źródeł odnawialnych i utrzymujemy się na tej pozycji od 2021roku [1]. Wśród naszych najnowszych projektów warto wymienić dachowe instalacje fotowoltaiczne w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także nowe farmy wiatrowe i słoneczne w Finlandii, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Kolejny rok z rzędu jesteśmy także największym globalnym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej.

Dążymy do czerpania niezbędnej do działalności energii, w tym do zasilania centrów danych Amazon Web Services (AWS), centrów logistycznych Amazon i sklepów fizycznych, w 100% ze źródeł odnawialnych do roku 2025 - czyli o 5 lat wcześniej niż pierwotnie zakładano (początkowo cel ten wyznaczono na rok 2030). W roku 2022 90% energii elektrycznej zużytej przez Amazon na całym świecie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Aby lepiej poznać nasze podejście, zapoznaj się z naszą publicznie dostępną metodologią tutaj.

About Amazon Carousel-IRE-Wind-Farm-Drone_2.jpg

Inwestycje Amazon w energię odnawialną impulsem dla lokalnych gospodarek

Jak wynika z naszego nowego modelu ekonomicznego, w latach 2014–2022 nasze farmy wiatrowe i słoneczne przyczyniły się do wygenerowania inwestycji o wartości około 2,4 mld EUR w Europie i wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w regionie o ponad 723 mln EUR. W samym 2022 r. pozwoliły też utworzyć miejsca pracy odpowiadające ponad 3900 etatom.

160 projektów energetyki wiatrowej i słonecznej Amazon w Europie to nowe źródła czystej energii dla lokalnych sieci energetycznych, nowe miejsca pracy oraz wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw, a przy tym krok do realizacji naszego celu, jakim jest czerpanie energii potrzebnej do naszej działalności w 100% ze źródeł odnawialnych do 2025 roku.
dodaje Lindsay McQuade

Efekty naszych inwestycji w energię odnawialną są wyraźnie widoczne w danych pochodzących z nowego modelu ekonomicznego, który jest zgodny z wytycznymi Krajowego Laboratorium Energii Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory — NREL) Amerykańskiego Departamentu Energii i zostały zweryfikowane przez niezależną globalną firmę doradztwa gospodarczego, Oxford Economics. Ten model ma zastosowanie do wielkoskalowych projektów w zakresie energetyki odnawialnej, których budowa lub eksploatacja rozpoczęła się w latach 2014–2022 oraz tych, których oddanie do użytku planowane jest na rok 2023, realizowanych w ramach naszych inwestycji w umowy zakupu energii elektrycznej (power purchase agreement, PPA). Z pełnym opisem metodologii można zapoznać się tutaj.

[1] Według Bloomberg New Energy Finance, na podstawie publicznie dostępnych danych za rok 2022.