1. 20 mld zł na rozwój w Polsce

Od czasu naszej pierwszej inwestycji w Polsce, którą w 2012 roku był zakup gdańskiego start upu IVONA Software, na rozwój przeznaczyliśmy już ponad 20 mld zł. To wyliczenia niezależnej firmy konsultingowej Keystone, która przygotowała dla nas raport na ten temat. . Bazując na danych niezależnej firmy konsultingowej Keystone, to prawie 5,5 mln złotych dziennie, codziennie przez 10 lat!

2. Wzrost PKB Polski o 24 mld zł

Inwestycje Amazon wpłynęły na zwiększenie polskiego produktu krajowego brutto, czyli PKB, o 24 mld zł. Tym samym miały one istotny wpływ na rozwój gospodarczy Polski, zwiększenie dochodów Polaków, realizację projektów społecznych, infrastrukturalnych, edukacyjnych oraz zdrowotnych, co z kolei przełożyło się na poprawę warunków życia nad Wisłą.

3. Ponad 70 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy

Dzięki naszym inwestycjom w Polsce do 2022 roku powstało ponad 70 tys. nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. To nie tylko stanowiska w naszych Centrach logistycznych, biurach korporacyjnych czy Centrach Rozwoju Technologii, ale także w całym łańcuchu dostaw oraz w MŚP, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszego marketplace, docierając w ten sposób do setek milionów klientów na całym świecie.

keystone_slajd_2.jpg

4. 10 centrów logistycznych oraz 3 Centra Rozwoju Technologii (Amazon Development Center Poland)

Wyniki te nie byłyby możliwe bez nowoczesnej infrastruktury, na którą składają się centra logistyczne, biura i ośrodki badawczo-naukowe. Jednak najważniejsi są ludzie, którzy w nich pracują. To dzięki nim działalność Amazon stale się rozwija wpływając korzystnie na krajową gospodarkę i lokalne społeczności. .

5. Ponad 15 mld zł na wynagrodzenia

Według szacunków firmy konsultingowej Keystone nasze inwestycje w Polsce w latach 2012-2022 wygenerowały wynagrodzenia o łącznej wartości ponad 15 mld zł. Pieniądze te zasiliły lokalne społeczności oraz trafiły do przedsiębiorców w całym kraju, którzy prowadzą działalność w obszarze handlu detalicznego i usług.

6. 700 całkowicie nowych kategorii miejsc pracy

Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 r. co drugi pracownik będzie musiał przekwalifikować się, aby sprostać nowym wymaganiom rynku pracy. Jak pokazują wyniki raportu „Reskilling oczami Polaków”[1] Polacy są gotowi na zmianę – 56% deklaruje chęć przekwalifikowania się i rozważa zmianę branży w przyszłości, zwłaszcza do IT. W naszych centrach logistycznych, w związku z rozwojem technologii i robotyzacją procesów logistycznych, powstało 700 całkowicie nowych kategorii miejsc pracy.

keystone_slajd3.jpg

7. Inwestycje w edukację

Chcąc sprostać zapotrzebowaniu na nowe kompetencje pracowników nieustannie dbamy o ich rozwój w Amazon. Osoby zatrudnione w naszej firmie, które mają swoją wizję i chcą realizować aspiracje zawodowe , mogą skorzystać ze szkoleń w ramach programu „Postaw na Swój Rozwój”. Do tej pory skorzystało z nich już pół tysiąca osób.

Dbamy też o kształcenie w obszarze ICT już od najmłodszych lat. W ramach sieci STEM Kindlotek Amazon w Polsce, Czechach i na Słowacji pomagamy dzieciom poznawać zasady cyfrowego świata, aby następnie, jako „Zdolni Odkrywcy”, mogli brać udział w polsko-ukraińskich webinarach, które rozwijają kompetencje przyszłości, nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Z kolei w organizowanym przez nas konkursie AWS GetIT polscy i ukraińscy uczniowie mogą sami przekonać się o sprawczości technologii projektując pomysły na aplikacje, które mają rozwiązać wybrane problemy społeczne. A dzięki programowi „Girls Do Engeenering” troszczymy się o rozwój pasji do technologii wśród dziewcząt.

8. Już 75% sprzedających rozwija się także poza granicami kraju

Wraz z rozwojem technologii przedstawiciele MŚP coraz mocniej poszukują szans i możliwości na zoptymalizowanie swej działalności i zwiększenie zysków. W efekcie w 2022 r. już ponad 75% polskich przedsiębiorców sprzedających na naszym marketplace zdecydowało się na sprzedaż zagraniczną w ramach Unii Europejskiej.

9. 4,4 mld złotych ze sprzedaży eksportowej

Wartość sprzedaży eksportowej, którą zrealizowały MŚP za pośrednictwem naszego marketplace, tylko w 2022 r. wyniosła 4,4 mld zł. Taką kwotę w latach 2024-2030 Polska chce zainwestować w modernizacje, remonty i dostosowanie do obecnych wymagań dworców kolejowych w całym kraju.

10. 400 mln produktów na Amazon.pl
W ciągu dwóch lat od debiutu Amazon.pl w 2021 roku stale rozwijamy ofertę, która liczy już ponad 400 milionów produktów. To jednak nie wszystko – nasi klienci mogą też korzystać ze specjalnych promocji podczas Prime Day czy Black Friday Week. Z subskrypcją Amazon Prime klienci mają do dyspozycji nielimitowane, darmowe i szybkie przesyłki zamówień z Amazon.pl, bez minimalnej kwoty zamówienia, do domu, punktu odbioru lub automatu paczkowego, również w weekendy.

To było intensywne 10 lat działalności Amazon w Polsce. W tym czasie zrealizowaliśmy wiele inicjatyw, z których jesteśmy naprawdę dumni. Wierzymy, że nasze inwestycje mają pozytywny wpływ nie tylko w skali makro – czyli na polską gospodarkę. Wspieramy lokalne społeczności i staliśmy się ich integralną częścią, a każde miejsce pracy to historia kogoś, kto zechciał rozwijać swoje ambicje w strukturach Amazon.

[1] „Reskilling oczami Polaków"”, Future Collars, 2023