• Od 2020 r. Amazon stworzył w Polsce 5 000 miejsc pracy, zwiększając łączną liczbę stałych pracowników do 23 000.
  • Amazon oferuje stanowiska m.in. w działach operacyjnych, inżynieryjnych, finansów, zasobów ludzkich, IT, programowania, zarządzania projektami, obsługi klientów, w centrach logistycznych, Amazon Web Services, Centrum Rozwoju Technologii i biurach.
  • Amazon zapewnia swoim pracownikom konkurencyjne wynagrodzenie, bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych, jak i wiele możliwości rozwoju kariery, w tym innowacyjny program „Postaw na Swój Rozwój”, w ramach którego pracownicy centrów logistycznych mogą liczyć na pokrycie kosztów szkoleń zawodowych do 26 tys. zł.
  • Bezpośrednio i pośrednio Amazon tworzy ponad 51 000 miejsc pracy w Polsce.
  • Od 2012 r. Amazon wygenerował w Polsce ponad 12 mld złotych inwestycji.
  • Według szacunków od 2012 r. inwestycje Amazon doprowadziły do wytworzenia ponad 12 mld złotych wartości dodanej w gospodarce.

Amazon ogłosił, że od 2020 r. stworzył w Polsce 5 000 nowych miejsc pracy, zwiększając liczbę stałych miejsc pracy w kraju do 23 000. Są to stanowiska dla osób z różnych środowisk, o różnym stopniu wykształcenia, doświadczeniu i kompetencjach – od pracowników poziomu początkowego po specjalistów – zatrudnionych w centrach logistyki na terenie całego kraju, biurach, działach obsługi klienta, a także w Centrum Rozwoju Technologii i Amazon Web Services.

Na wszystkich stanowiskach – zarówno w centrach logistyki e-commerce, jak i w biurach korporacyjnych firmy – Amazon oferuje konkurencyjne wynagrodzenie i pakiet benefitów. Zarówno stali, jak i sezonowi pracownicy centrów logistycznych Amazon mogą liczyć na atrakcyjną stawkę godzinową w wysokości od 22,50 zł brutto oraz dodatkową premię miesięczną do 15 proc. za frekwencję indywidualną i produktywność zespołu. Firma oferuje także dodatkowe świadczenia, takie jak prywatna opieka medyczna, darmowy dojazd do pracy na wybranych trasach, ciepłe posiłki za 1 zł (bezpłatne w okresie świątecznym), czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, pracownicy mają dostęp do innowacyjnego programu „Postaw na Swój Rozwój”, w ramach którego mogą uzyskać dofinasowanie na cele edukacyjne. Przez 4 lata Amazon pokrywa nawet 95% kosztów szkoleń zawodowych wybranych przez pracowników, do kwoty 26 000 zł, nie wymagając przy tym podpisywania tzw. umowy lojalnościowej o kształcenie.

„Pracę w Amazon wybrałam, kierując się możliwością doskonalenia swoich umiejętności w najciekawszym dla mnie zakresie – pracy z ludźmi, poszerzania wiedzy oraz efektywności wykonywania obowiązków. Ponadto, Amazon oferuje szeroki pakiet benefitów oraz elastyczny czas pracy, co daje możliwość pogodzenia życia zawodowego z prywatnym” – mówi Edyta Nowak, która pracuje w Centrum Amazon w Pawlikowicach koło Łodzi i dodaje – „To wszystko sprawia, że z przekonaniem polecam pracę w Amazon, szczególnie tym, którzy są ukierunkowani na własny rozwój”.

Illustration of the map of Poland, showing Amazon locations

Inwestycje
Ponadto, od 2012 r. Amazon w Polsce wygenerował ponad 12 mld złotych inwestycji. Kwota ta obejmuje zarówno wydatki kapitałowe (infrastruktura, centra logistyki, biura, centra rozwoju technologii, itd.), jak i wydatki operacyjne (nowe miejsca pracy w Polsce). Wspomniane inwestycje bezpośrednie korzystnie wpływają na lokalną gospodarkę. Według szacunków niezależnej firmy konsultingowej Keystone od 2012 r. inwestycje Amazon doprowadziły do wytworzenia 12 mld złotych wartości dodanej w gospodarce. Oznacza to, że każda złotówka zainwestowana przez Amazon w kraju generowała wartość dodaną w wysokości 0,99 zł. Dzięki tym inwestycjom, Polska stała się dla Amazona jednym z krajów o najwyższym zatrudnieniu utalentowanych pracowników na świecie.

„Niezwykle poważnie podchodzimy do kwestii długofalowego rozwoju naszej działalności w Polsce i cieszę się, że nasz zespół powiększył się do 23 000 pracowników. Szczególnie dumny jestem z faktu, że udało nam się stworzyć tak dużo atrakcyjnych miejsc pracy pomimo trwającej pandemii oraz wszystkich związanych z nią wyzwań i że możemy zapewniać stabilne oraz bezpieczne warunki pracy, a przy tym konkurencyjne wynagrodzenie, i atrakcyjne benefity już od pierwszego dnia pracy” – mówi Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na obszar Europy Środkowo-Wschodniej. „Nieustannie inwestujemy w Polsce, a kwota ponad 12 mld zł wygenerowanych inwestycji, a także dodatkowe 12 mld złotych wniesione przez nas jako wartość dodana, świadczą o naszym wkładzie w rozwój polskiej gospodarki”.

Miejsca pracy utworzone bezpośrednio i pośrednio
Oprócz dużej liczby pracowników zatrudnionych bezpośrednio w Amazon, poczynione inwestycje przyczyniły się do powstania nowych miejsc pracy w łańcuchu dostaw oraz u wielu współpracujących partnerów handlowych. Dzięki oferowanym przez Amazon technologiom i usługom mogli oni zwiększyć sprzedaż i rozwinąć swoją działalność w kraju oraz zagranicą. Według raportu firmy Keystone przedsiębiorstwa należące do łańcucha dostaw Amazon (oferujące m.in. usługi budowlane, transportowe, usługi w zakresie nieruchomości oraz różnego rodzaju usługi profesjonalne) w zeszłym roku przyczyniły się do stworzenia 18 000 miejsc pracy, a współpracujący sprzedawcy – kolejnych 10 000. Oznacza to, że Amazon zapewnia pośrednio i bezpośrednio miejsca pracy dla ponad 51 000 osób na terenie całego kraju.

Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw
Tylko w 2020 r. Amazon umożliwił rozwój 2 500 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które sprzedają swoje produkty w sklepach Amazon na całym świecie, korzystając także z narzędzi i usług dostępnych w serwisie. MŚP niezmiennie odpowiadają za ponad 50% sprzedaży w sklepach internetowych Amazon. Tylko w 2020 r. wartość eksportu polskich firm sprzedających na Amazon wyniosła ponad 2,2 mld złotych. Ponadto, stworzyły one dodatkowo ponad 10 000 miejsc pracy.

W zeszłym roku polskie MŚP sprzedały na Amazon ponad 15 milionów produktów (wzrost z poziomu 10 milionów, w skali rok do roku). Ponad 500 polskich MŚP oferujących swoje towary na Amazon osiągnęło sprzedaż w wysokości ponad 100 tys. euro, a ponad 50 polskich MŚP sprzedaż w wysokości 1 miliona euro po raz pierwszy w 2020 r.

„W marcu uruchomiliśmy platformę Amazon.pl i w długoterminowej perspektywie staramy się zapewniać naszym polskim klientom wartościowe doświadczenia zakupowe. Stale inwestujemy w nasze zespoły i zatrudniamy utalentowanych pracowników w Polsce. Co więcej, stworzyliśmy szerokie możliwości biznesowe dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które średnio w 2020 r. sprzedawały ponad 30 produktów na minutę. Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do ich przyszłego rozwoju, zarówno w polskim serwisie, jak i na skalę międzynarodową” – powiedział Mourad Taoufiki, dyrektor generalny Amazon.pl.

„Cieszy mnie fakt, że Amazon realizuje kolejne ambitne plany. Inwestuje nie tylko w centra logistyczne, badania i rozwój, ale stawia również na nasze wykwalifikowane kadry. To najlepszy dowód uznania dla naszego kraju i dla zmotywowanych pracowników. W PAIH dbamy o pozyskiwanie nowych zagranicznych inwestycji, ale także o stabilny rozwój inwestorów, którzy już u nas są. Tym bardziej cieszy mnie, że Amazon korzysta również z oferowanych przez nas rozwiązań – jak np. program Poland. Business Harbour – które z kolei pozwalają na przyciąganie do Polski talentów z zagranicy. To tworzy dodatkową korzyść dla polskiej gospodarki i zwiększa kompetencje naszego sektora IT. Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki, by zachęcić kapitał zagraniczny do inwestycji w Polsce” – mówi Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.