Upały potrafią być dokuczliwe i negatywnie wpływać na nasz organizm, dlatego ważne jest to, aby odpowiednio się przed nimi chronić. Zachowanie komfortu cieplnego podczas wysokich temperatur jest kluczowe do właściwego funkcjonowania. W Amazon o tym wiemy i dlatego każdego roku przygotowujemy dla naszej załogi wiele rozwiązań, które mają zwiększyć jej bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w gorące, letnie miesiące.

Praca u podstaw

W Amazon do upałów przygotowujemy się z wyprzedzeniem. Jeszcze przed okresem letnim rozpoczynamy kampanie informacyjne skierowane do pracowników. Ich celem jest edukowanie o zagrożeniach, które niosą ze sobą wysokie temperatury, a także o sposobach radzenia sobie z nimi czy właściwego reagowania w przypadku ich wystąpienia. Jednym z najważniejszych punktów letnich kampanii informacyjnych jest przypominanie pracownikom o tym, jak ważne jest odpowiednienie nawodnienie organizmu. Co więcej – w Amazon nie tylko zwracamy na to uwagę, ale także organizujemy na terenie każdego centrum dystrybucyjnego wiele miejsc, w których pracownicy mogą napić się wody czy napełnić nią swoje bidony. Na bieżąco monitorujemy również temperaturę zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Jej optymalna wartość jest osiągana przede wszystkim przez zastosowanie nowoczesnych systemów wentylacyjnych połączonych z instalacjami regulującymi. Takie rozwiązania pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę, co zapewnia komfort podczas pracy, jak również w czasie przerw.

Pod gołym niebem

Latem na działanie wysokich temperatur najbardziej narażeni są pracownicy centrów dystrybucyjnych, którzy wykonują swoje obowiązki na placu manewrowym, stąd wiele rozwiązań skierowanych jest do nich. Kiedy termometry wskażą powyżej 30 stopni Celsjusza, Amazon – oprócz nieograniczonego dostępu do wody, stanowiącej podstawę nawodnienia – zapewnia im napoje izotoniczne, które uzupełniają elektrolity. Do ich dyspozycji są również środki chroniące przed chorobami cieplnymi: osłony głowy, okulary przeciwsłoneczne czy kremy z filtrami UV. Z powyższych rozwiązań mogą skorzystać wszyscy pracownicy pracujący na zewnątrz, niezależnie od tego, jak długo muszą przebywać poza budynkiem. Z myślą o przebywających na otwartej przestrzeni Amazon wprowadził również system rotacji. Polega on na możliwości wymiany w określonych odstępach czasu miejsc pracy. Takie działania umożliwiają realizację zadań z zachowaniem własciwego komfortu cieplnego pracowników. Rotacja służy do tego, aby móc sukcesywnie ochładzać się wewnątrz budynku w trakcie wysokich temperatur panujących na zewnątrz. 

Bezpieczeństwo w miejscu pracy i zdrowie pracowników jest dla Amazon najważniejsze i stanowi bezwzględny priorytet. Dążymy do ciągłego doskonalenia i poszukiwania nowych rozwiązań, które mogą stale poprawiać komfort pracy oraz zapewnić jak najlepsze warunki dla wszystkich zatrudnionych w naszych centrach dystrybucyjnych – także podczas upałów.