Blisko dwadzieścia lat temu zespół Amazon dostrzegł olbrzymi potencjał dzielenia się swymi innowacyjnymi produktami, które mogą pomóc innym firmom w transformacji działalności - tak wyglądały początki Amazon Web Services (AWS). Dziś z łatwo skalowalnej, niezawodnej infrastruktury informatycznej AWS korzysta ponad milion klientów na całym świecie, a w jej zasobach znajdują się narzędzia sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, analizy danych i internetu rzeczy (IoT), które przynoszą daleko idące, niekiedy wręcz rewolucyjne zmiany w niejednej branży.

Każdy sektor mierzy się z unikalnymi wyzwaniami. Na przestrzeni lat zespół AWS zaobserwował zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi chmurowe, które pozwoliłyby poszczególnym branżom uporać się z ich problemami. Jedną z nich jest logistyka, gdzie rozwiązania AWS wpłynęły na zwiększenie wydajności, bezpieczeństwa i szybkości realizacji zamówień. Przyjrzyjmy się zatem trzem rozwiązaniom - Amazon Monitron, Amazon SageMaker, a także systemowi zdalnego sterowania i monitoringu w automatycznym podnośniku pojemników (ATR) – technologii Amazon, którą można łatwo zintegrować z chmurą i zarządzać nią zdalnie.

Krótsze przestoje, lepsze warunki pracy, zadowolenie klientów

Nasze centra logistyczne działają bez przerwy w okresach szczytu, aby dostarczać klientom zamówienia w obiecanym terminie. Nawet najmniejsze zakłócenia mogą opóźnić realizację dostaw, dlatego kluczową rolę w usprawnieniu procesów odgrywają nowoczesne rozwiązania, takie jak Amazon Monitron.

Odważne myślenie i szukanie nowych rozwiązań napędzają działalność Amazon i przynoszą efekty. Jednym z nich jest system Monitron, za który zostaliśmy nagrodzeni tytułem Lidera Innowacji.

Amazon Monitron to kompleksowy system monitorowania stanu urządzeń, który dzięki technologii informacyjnej, analizie danych i algorytmom uczenia maszynowego przewiduje możliwe awarie sprzętu. Niewielkie czujniki zamontowane na silnikach, pompach czy taśmociągach w centrach logistycznych Amazon gromadzą dane i przesyłają je do chmury, dzięki czemu algorytmy mogą niemal natychmiast wykrywać anomalie, umożliwiając konserwację predykcyjną na niewyobrażalną dotąd skalę.

Wprowadzenie Amazon Monitron w naszych centrach logistycznych pozytywnie wpłynęło również na pracujące tam zespoły. Technicy, którzy wcześniej pokonywali długie dystanse, aby sprawdzić stan urządzeń, obecnie otrzymują automatyczne ostrzeżenia o konieczności przeprowadzenia naprawy prewencyjnej. Powiadomienia są zapisywane w centralnym panelu, co umożliwia szybsze wykrycie anomalii.

Obecnie we wszystkich naszych centrach logistycznych w Europie znajdują się 104 tys. czujników Amazon Monitron, które kontrolują ponad 34 tys. urządzeń w 192 obiektach. Zastosowanie Amazon Monitron przyniosło także znaczące oszczędności operacyjne, szacowane na 37,83 milionów dolarów, a od wprowadzenia tego systemu w 2021 roku czas nieplanowanych przestojów zmalał aż o 69 proc.

Monitron-gateways.png

Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja zwiększają wydajność operacyjną

Amazon SageMaker to wszechstronna platforma, dzięki której analitycy danych i programiści mogą w szybki i łatwy sposób tworzyć, a następnie wdrażać modele uczenia maszynowego i AI w dowolnej skali. Platforma ta optymalizuje logistykę w centrach Amazon na całym świecie – od magazynowania i kompletowania zamówień po prognozowanie popytu i mapowanie procesów – i odgrywa kluczową rolę w drodze, jaką produkty pokonują w obrębie sieci logistycznej Amazon. Od momentu nadejścia przesyłki, zautomatyzowany system magazynowy obsługiwany przez Amazon SageMaker wyznacza optymalne miejsce przechowywania produktów, co usprawnia kompletację zamówienia. Platforma prognozuje popyt bazowy, dzięki czemu można je inteligentnie rozmieścić w kluczowych centrach logistycznych. Umożliwia także optymalizację układu magazynu i floty robotów, wykorzystując dane do poprawy wydajności.

Po wysyłce zamówień z centrum, Amazon SageMaker optymalizuje trasy dostaw, obniżając tym samym koszty, skracając czas realizacji i uzyskując nieosiągalny dotąd poziom zrównoważenia w logistyce ostatniej mili.

Zdalne sterowanie i monitoring poprzez chmurę

Kolejnym przykładem praktycznego zastosowania usług AWS jest zdalne sterowanie automatycznym podnośnikiem pojemników (ATR), połączony z jego monitoringiem.

ATR to mechatroniczny system automatyzujący odbiór i transport pojemników z produktami w centrach logistycznych. Wózek wahadłowy otrzymuje powiadomienie, kiedy pojemnik wypełni się produktami, po czym specjalnym chwytakiem wymienia go na pusty. Dzięki automatyzacji, pracownicy Amazon nie muszą już podnosić pojemników samodzielnie, co zwiększa bezpieczeństwo, ergonomiczność i wydajność pracy. Chmura AWS umożliwia zdalne monitorowanie tych urządzeń z dowolnego miejsca na świecie, a dzięki pełnej widoczności zapewnianej przez zintegrowane systemy – natychmiastową interwencję, jeśli zajdzie taka potrzeba.

AWS filarem sprawnej logistyki

Chmura obliczeniowa i AWS to nierozerwalna część Amazon, a na rozwiązaniach w chmurze AWS jest dziś oparta cała sieć operacyjna naszej firmy. Te inteligentne, a przy tym złożone systemy są projektowane od podstaw z myślą o optymalizacji procesów logistycznych, i to właśnie one umożliwiają nam realizację składanych klientom obietnic.

Na tym jednak korzyści się nie kończą. Amazon Monitron, Amazon SageMaker czy ATR to nieliczne z rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju sektora, a AWS dokłada wszelkich starań, aby inicjować te zmiany.

Więcej informacji o Amazon Web Services można znaleźć na stronie: www.aws.com.