Inwencja i twórczość towarzyszą ludzkości od zarania dziejów a nowe technologie pomagają nam dokonywać rzeczy pozornie niemożliwych. Kreatywne i dociekliwe osoby tworzą rozwiązania usprawniające nasze życie każdego dnia. Takie podejście przyświeca także zespołom w Amazon, które nieustannie dążą do tego, by poprawiać bezpieczeństwo i komfort pracowników, jednocześnie przyczyniając się do sprawnego realizowania zamówień naszych klientów. Jednym z przykładów jest założony w 2019 roku zespół European Advanced Technology. Od momentu jego powstania, Amazon wprowadził już 550 innowacji technologicznych i zainwestował ponad 400 mln euro w centra dystrybucyjne na terenie Europy, wliczając w to usprawnienia także w centrach logistycznych Amazon w Polsce.

Inwestycje w innowacyjne technologie

Zespół działający w Europejskim Laboratorium Innowacji we włoskim Vercelli pracuje nad rozwojem sprzętu i oprogramowania oraz testuje rozwiązania w obszarze robotyki przemysłowej, pojazdów samojezdnych oraz systemów automatycznego pakowania i sortowania. Wśród opracowanych innowacji, wprowadzonych również w Polsce, wymienić można:

  • Sortowniki towarów – w pełni zautomatyzowany system sortowania, dzięki któremu pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach. Pozwala ograniczyć obciążenie i zmęczenie mięśni.
  • Przenośniki paletowe – duże ramiona mechaniczne, które pozwalają przenosić palety bez użycia wózków widłowych i automatycznie przemieszczać wiele przedmiotów na raz.
  • Podnośniki pojemników – maszyny, które samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych.
  • Samojezdne wózki transportowe (AGV) – roboty pomocnicze, które płynnie poruszają się po centrum, przenosząc towary za pracowników, ograniczając konieczność pchania lub ciągnięcia wózków czy pojemników.

Zobaczmy, co na temat pracy w Europejskim Centrum Innowacji mają do powiedzenia jego pracownicy:

Od samego początku Amazon inwestuje w technologie i innowacje wspierające pracowników w ich codziennym życiu, poprawiające bezpieczeństwo pracy i zapewniające klientom szybką i niezawodną dostawę.
Stefano La Rovere
Dyrektor, Worldwide Robotics Advanced Technology w Amazon.

W ciągu zaledwie trzech lat zainwestowaliśmy ponad 400 mln euro w badania i rozwój oraz wprowadziliśmy ponad 550 innowacji technologicznych w naszych centrach logistyki w całej Europie. A to dopiero początek – nieustanie pracujemy nad kolejnymi innowacjami i rozwojem coraz to nowocześniejszych technologii, które będziemy wdrażać w najbliższych latach – dodaje.

Technologia wspiera tworzenie nowych miejsc pracy

Powyższe innowacje zostały opracowane i były wdrażane przez Amazon od 2010 roku, w ramach inwestycji wynoszących ponad 100 mld euro. Jednocześnie Amazon nieustannie tworzy nowe miejsca pracy – obecnie jest to ponad 200 000 osób w całej Europie, z czego aż 25 000 w Polsce. W samym 2021 roku, Amazon stworzył ponad 65 000 stałych miejsc pracy w europejskich filiach.

W Amazon udowadniamy, że automatyzacja nie tylko nie prowadzi do utraty miejsc pracy, ale działa też na korzyść pracowników. Nasze centra dystrybucyjne z każdym rokiem zyskują nowe rozwiązania technologiczne, które pomagają ich odciążyć, jednocześnie zwiększając poziom bezpieczeństwa. Co więcej, stale zwiększamy zatrudnienie i inwestujemy w rozwój naszych kadr. Technologia pozwala też naszym pracownikom opanować nowe umiejętności, w tym m.in. te dotyczące analizy procesów logistycznych, co stwarza im dodatkowe możliwości rozwoju.
Tomasz Michalski
Zarządzający centrum dystrybucyjnym Amazon w Gliwicach.

Nowe stanowiska utworzone dzięki inwestycjom w rozwój obejmują:

  • AR Tech: Inżynierowie wyposażeni w specjalne Kindle, które wyświetlają wirtualną mapę strefy czy piętra w centrach robotycznych. Identyfikują bezpieczne wejścia/wyjścia i ścieżki, dzięki którym mogą dotrzeć do robota Amazon Robotics w celu przekazania go do konserwacji.
  • Amnesty Floor Monitor: Pracownicy wykorzystujący te same systemy oparte o Kindle co w przypadku AR Tech, by dotrzeć do przedmiotów, które spadły z półek.
  • Quarterback: Osoby zarządzające zespołem Amnesty Floor Monitor, przekazujące wskazówki dotyczące najszybszej trasy do zgubionych przedmiotów.

Inwestycje w technologię umożliwiły naszym pracownikom rozwój nowych umiejętności lub objęcie nowych ról w firmie. W ramach programu „Postaw na Swój Rozwój”, Amazon pokrywa 95% kosztów nauki i dodatkowych opłat (do 26 000 zł w ciągu 4 lat) co umożliwia im uzyskanie certyfikatów, dyplomów i kwalifikacji zawodowych, w tym w zakresie informatyki i robotyki.

Więcej na temat pracy w Amazon – w tym: aktualnych ofert, możliwości rozwoju zawodowego, warunków pracy, zasad bezpieczeństwa i zaangażowania społecznego firmy – można znaleźć na stronie https://www.aboutamazon.pl/miejscepracy/, zaś szczegóły dotyczące oferty pracy sezonowej oraz linki do aplikowania na wybrane stanowiska znajdują się na stronie http://pracujwamazon.pl/.