Para znanych i lubianych aktorów, Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski, miała okazję na własne oczy zobaczyć jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Europie. Podczas wizyty poznali poszczególne etapy realizacji zamówień oraz rozwiązania robotyczne, które wspierają każdy z nich.

Ramię w ramię z… technologią

W naszym centrum w Kołbaskowie Tamarę i Bartka powitała Oktawia Majkowska, przewodniczka w podszczecińskim obiekcie Amazon. W jej towarzystwie aktorzy mogli poznać naszych pracowników oraz prześledzić proces logistyczny, któremu poddawany jest każdy produkt zanim zostanie wysłany do odbiorcy – od etapu przyjęcia towaru przez umieszczenie go na regale, kompletowanie zamówienia po pakowanie i etykietowanie. W Kołbaskowie wszystko to odbywa się w sposób wyjątkowy, ponieważ każda z wymienionych czynności wspierana jest nowoczesnymi technologiami.

Centrum logistyczne w Kołbaskowie

Wizytówką naszych centrów robotycznych są wyposażone w technologię Amazon Robotics roboty transportowe. W Kołbaskowie jest ich ponad 3 200! Nasi goście mogli podejrzeć z bliska, jak pojazdy te wspierają pracę ludzi. W robotycznych centrach pracownicy nie chodzą pomiędzy półkami w poszukiwaniu miejsca, do którego mają odłożyć lub w którym znajdą dany towar. Dzięki zaawansowanej technologii to… regał przyjeżdża do nich! Co więcej – inteligentny system przy pomocy światła podpowiada, gdzie odłożyć dany produkt lub w którym dokładnie miejscu należy go szukać.

Tamara i Bartek mieli okazję spróbować swoich sił w pracy ramię w ramię z robotami. Chociaż był to ich debiut w roli pracowników centrum logistycznego, to poradzili sobie naprawdę dobrze, a technologia ułatwiła im to zadanie.

To jest fascynujące, aż nie chce się przerywać! – opisywał swoje odczucia Bartek.

Oprócz robotów transportowych w Kołbaskowie pracują także paletyzery. Służą one – jak podpowiada sama nazwa – do rozkładania skrzynek transportowych na paletach. Wśród paletyzerów jest jeden naprawdę wyjątkowy – Robozaur. To maskotka centrum w Kołbaskowie, którą „poznali” Tamara i Bartek.

Gdy ten paletyzer dołączył do nas w 2019 roku, ogłosiliśmy konkurs na jego nazwę i w ten sposób otrzymał imię Robozaur – wyjaśniła Oktawia.

Centrum logistyczne w Kołbaskowie

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Roboty czynią pracę ludzi bardziej efektywną i łatwiejszą, ale przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo pracowników. To właśnie dzięki rozwiązaniom technologicznym są oni dużo mniej narażeni na różnego rodzaju urazy, które mogłyby wynikać z np. przenoszenia towarów. Roboty wyręczają ich w tym, przywożąc po prostu regał w produktami na odpowiednie stanowisko.

Centrum logistyczne w Kołbaskowie

Roboty nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa pracowników, ale same działają w sposób bezpieczny. Są wyposażone w specjalne kamery, które pozwalają im „widzieć”. Dzięki temu maszyny nie zderzają się ze sobą, a także nie wyjeżdżają poza strefę robotyczną. Nie ma także możliwości, aby robot rozładował się podczas pracy i zaburzył proces logistyczny.

Roboty są dość inteligentne, ponieważ wiedzą, w którym momencie należy naładować baterię. Jeżeli jej poziom spada poniżej pewnego pułapu, robot jedzie do jednej z ładowarek znajdujących się w przestrzeni robotycznej, ładuje się przez kilka minut, a później może pracować przez kolejnych kilka godzin
- wyjaśniała gościom Oktawia.

To taki czas na obiad dla robota – śmiała się Tamara.

Bezpieczeństwo to nie tylko technologia, ale także odpowiednie procedury i wysoka kultura bezpieczeństwa. W Amazon w Kołbaskowie te czynniki doskonale ze sobą współgrają. Potwierdza to certyfikat ISO 45001, którym robotyczne centrum niedaleko Szczecina może się pochwalić. Ponadto kolejny rok z rzędu uzyskało tytuł najbezpieczniejszego centrum dystrybucyjnego Amazon na świecie!

Nasze centrum logistyczne jest jednym z najbezpieczniejszych budynków Amazon na świecie. U nas nawet indentyfikatory są bezpieczne – w razie czego zawsze można je zerwać – zapewniała Oktawia, demonstrując sposób, w jaki łatwo można pozbyć się smyczy z plakietką.

Centrum logistyczne w Kołbaskowie

Każdy jest mile widziany

Kilkadziesiąt milionów produktów, 160 000 mkw. powierzchni, wszechobecna technologia... Tamara i Bartek byli pod wrażeniem naszego robotycznego centrum i tego, jak ono funkcjonuje.

Zauważyłem, że to, co tu się dzieje, jest bardzo dobrze naoliwionym mechanizmem, a my jesteśmy tu takim trochę obcym ciałem. Czy każdy może tutaj tak po prostu przyjść i zobaczyć, jak to wszystko działa? – dopytywał Bartek.

Okazuje się, że tak! Jesteśmy otwarci dla wszystkich, którzy są ciekawi, jak wyglądają nasze centra logistyczne i praca w nich.

Już od października zapraszamy wszystkich gości do naszego budynku, żeby mogli zobaczyć nasze procesy i poznać naszych wspaniałych pracowników. Każdy od 6. roku życia może nas odwiedzić w wybranych centrach logistycznych.
zapewniła Oktawia

Zainteresowani mogą wybrać się na wycieczkę z udziałem osobistym, wirtualną wycieczkę transmitowaną na żywo lub wideo-wycieczkę za pośrednictwem filmów dostępnych na żądanie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.amazontours.com/pl. Zapraszamy!