Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Głuchych (20 – 27 września 2021) postanowiliśmy pójść o krok dalej i umożliwić osobom głuchym wirtualną wycieczkę po naszych centrach logistycznych. Oczywiście w towarzystwie przewodnika posługującego się językiem migowym. Odbędzie się ona 23 września o godz. 11.00, a zapisać się na nią można tu: https://pl.amazonfctours.com/.


Osoby głuche i niedosłyszące od dawna są ważną częścią naszych zespołów w centrach logistycznych Amazon.

Jedną z nich osób jest Małgosia Nawrocka, pracująca u nas od listopada 2020 roku. Do firmy trafiła z polecenia innego pracownika i - jak twierdzi - Amazon ceni nie tylko za dobre obiady za 1 zł, ale też za zaangażowanie firmy w inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Integrację ze słyszącymi pracownikami ułatwia jej, dostępny na miejscu, tłumacz języka migowego.

Swoje miejsce pracy ceni sobie także Michał Frąckowiak. Miałem problem ze znalezieniem zatrudnienia. Byłem w kilku zakładach i niestety mi odmawiali. Brat mi powiedział, że Amazon będzie zatrudniał osoby niesłyszące. Dziś dobrze mi się tu pracuje. Mam bardzo dobry kontakt z moją managerką i liderami.”

Z tym, że osoba głucha może mieć trudność w znalezieniu pracy, zgadza się Małgorzata Fludra, również związana z Amazon od 2020 roku. Do firmy trafiła z polecenia znajomych i sama też by ją poleciła. „Są obiady za 1 zł, dobra pensja plus premia, fajne prezenty okolicznościowe. No i dostęp do tłumaczy” – wyjaśnia.

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Głuchych Amazon postanowił umożliwić także innym osobom głuchym i niedosłyszącym poznanie firmy od środka.

23 września (czwartek) o godz. 11.00 będą oni mogli wziąć udział w wirtualnej wycieczkę w towarzystwie tłumacza języka migowego z towarzystwa GEST. Zapisy na nią przyjmowane są na stronie https://pl.amazonfctours.com/. Przewodnicy pokażą na żywo, jak działają centra logistyki, co dzieje się za kulisami, gdy kupujemy na stronie Amazon.

To nie wszystkie działania na rzecz osób głuchych podejmowane przez naszą firmę i jej pracowników. W tym roku pracownicy Amazon z wadami słuchu, w ramach projektu MigaMy, przygotowali film pt. „Praca bez barier”, który można zobaczyć tutaj. Nagranie bierze udział w konkursie Festiwalu i Przeglądu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Zachęcamy do głosowania. Wystarczy wejść na ten link i oddać swój głos na film Amazon MigaMY. Głosowanie trwa do czwartku, 23 września do północy.

Ponadto dla pracowników Amazon przygotowane zostały krótkie tutoriale uczące codziennie trzech prostych znaków Polskiego Języka Migowego (PJM).

Międzynarodowy Tydzień Głuchych (IWDP) jest inicjatywą Światowej Federacji Głuchych (WFD) i został po raz pierwszy zainicjowany w 1958 r. w Rzymie we Włoszech. Jest obchodzony corocznie przez globalną społeczność Głuchych w ostatnim pełnym tygodniu września, aby upamiętnić ten sam miesiąc, w którym odbył się pierwszy Światowy Kongres WFD.