Jedną z głównych zasad, którymi kieruje się Amazon w swojej działalności jest wspieranie wewnętrznych aktywności grup działających na rzecz zadań związanych z Diversity, Equity & Inclusion (DEI), a przede wszystkim opowiadanie się za równością i dbaniem o poszanowanie praw społeczności LGBTQIA+. Glamazon, jako jedna z wewnętrznie działających grup na rzecz DEI wspiera działania Amazon poprzez angażowanie członków i sojuszników społeczności w akcje promujące równość oraz włączające środowisko pracy, które charakteryzuje się wolnością od uprzedzeń. Grupa jest otwarta dla wszystkich Amazończyków niezależnie od stanowiska, płci oraz orientacji seksualnej i organizuje inicjatywy dla wszystkich zainteresowanych kwestiami dotyczącymi LGBTQ+, w tym wydarzenia i spotkania.

Po prawie 10 latach od debiutu grupy w Polsce (w 2015 roku), Glamazon idzie dalej i obejmuje swoją obecnością wszystkie centra logistyczne nad Wisłą. Dzięki temu Glamazon może jeszcze lepiej wspierać Amazon w misji tworzenia miejsca pracy, które poprzez włączający charakter odpowiada na potrzeby pracowników należących do LGBTQ+. Grupa ma nadzieję, że dzięki ich działaniom osoby należące do społeczności LGBTQ+ poczują się jeszcze bardziej akceptowane i będą mogły w pełni realizować i rozwijać swój potencjał zawodowy.

naklejka_Glamazon_Amazon_PL.jpg

Naturalnym staje się także dołączenie Amazon do akcji - Tu możesz być sobą | Here you can be yourself, którą prowadzi fundacja Miłość Nie Wyklucza. Poprzez plakaty w biurze wysyłamy jasny przekaz, że dostrzegamy osoby LGBTQ+ i chcemy by miejsce pracy było dla nich bezpieczne i przyjazne.

Glamazon jest jednym z filarów, na których opiera się idea różnorodności w Amazon. Stawiamy na wspieranie równości, dbanie i poszanowanie praw społeczności LGBTQIA+. Nasi pracownicy czy też kandydaci na pracowników są odzwierciedleniem różnorodności naszych klientów. Poprzez Glamazon aktywnie promujemy zasady włączającego środowiska pracy i realizujemy jedną z podstawowych zasad naszej firmy – Pracuj z pasją dla klienta (eng. Customer Obsession).
Mariusz Tyszkowski, Senior Program Manager w Amazon Development Center Poland, lider grupy Glamazon Polska